December 16-án, pénteken az Állami Élelmiszerbiztonasági Hivatal engedélyezte, hogy 2017. május elsejétől bármilyen élelmiszeripari terméket lehet árusítani Svájcban, ha betartják az élelmiszerbiztonsági szabályokat.
A Coop (olyan, mint nálunk a Tesco) gyorsan reagált az új engedélyre és elhatározta, hogy rovar-alapú élelmiszereket fog a piacra dobni, többek között rovar húsgolyókat és rovar hamburgereket.
Roland Frefel, a Coop szóvivője szerint ez az új trend és lehetővé akarják tenni a vásárlóiknak, hogy új ízeket fedezzenek fel.
Bár a rovarok nem része az európai étkezési szokásoknak, lehet, hogy az újdonság varázsa mellett, előbb-utóbb a körülmények is arra fognak kényszeríteni minket, hogy undorunkat legyőzve, a józan ész meggyőző érveire hallgassunk, és a disznóhús helyett inkább az egészséges rovarokat válasszuk.
Miért együnk inkább rovarokat? Mert gazdagok proteinben, mint a halak, a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat és aminosavakat is tartalmazzák.
Mostanában a papír és elektronikus médiában egyre több olyan cikkel találkozom, melyek azt jósolják, hogy a táplálkozási szokásaink a jövőben meg fognak változni. Előre láthatóan a világ lakossága 2050-re 9 milliárd lesz. Ennyi embert nem lehet marha- és disznóhússal táplálni. Egy kiló marhahús előállításához nagyon sok vízre, takarmányra, levegőre és helyre van szükség, nem beszélve az állatok ammónia-kibocsájtásáról, ami nagyban hozzájárul az üvegházhatás kialakulásához. Állítólag, mindaz, ami az állatokból alul-fölül kijön, jobban árt légkörünknek, mint a földünkön lévő összes autó kipufogójából kiáramló szennyező anyag.
Szóval, a rovarok evése jótékonyan hat nem csak a saját egészségünkre, hanem az üvegházhatásra is, mert ezek az ízeltlábú lények kevesebb gázt és ammóniát bocsájtanak ki, mint a háziállatok.
Szüleink már nem fognak tücsköt-bogarat összeenni, de az unokáink lehet, hogy természetesen falják majd be reggelire a méh-lárva müzlit vagy a skorpiós mezei-tücsök lisztből készült szendvicset, ebédre pedig a szójából készült csirkehúst hangyabáb és hangyalárva köretettel vagy a laboratóriumban készült marhahúst nagy viaszmoly lárvákkal. Ha édességre vágynak, lisztbogárból készült karamellt vagy bambusz-féreg fagyit kanalaznak, a nassoláshoz pedig, szöcske vagy cserebogár chipset rágcsálnak.
Szeretnélek megnyugtatni, ha a futurisztikus menü olvasásakor nem indult be a nyálképződésed, nem benned van a "hiba", hanem a kultúrában, amiben felnőttél. Talán a képek némi kíváncsiságot keltenek benned, hogy kipróbáld. Vagy nem.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.