Néhány héttel ezelőtt bedobtak a postaládánkba egy szórólapot, melyen egy helyes kislány mosoly, a feje fölött pedig ez a felirat olvasható: „Amelienek nincs szüksége atomenergiára.” Amelie nyakánál pedig fehér háttérben, fekete betűkkel ez áll: „November 27-én szavazzon igennel a 2029-ig tartó atomleszerelésre.”
Eddig abban a hitben éltem, hogy ez már egy lefutott történet. (Egyébként én egy kicsit feszes tempónak tartottam, hogy Svájc 2029-ig mind az öt atomerőművét bezárja, ami az energiafelhasználásának az 1/3-át jelenti.)
De a Zöld Párt még ennél is jobban fel akarta gyorsítani az atomerőművek leszerelésének a folyamatát. Több mint 100 ezer aláírást összegyűjtöttek, és a közvetlen demokrácia szabályai szerint, arra kényszerítették a kormányt, hogy azt az elképzelésüket, miszerint az ország három atomerőművét jövőre bezárják, szavasára bocsássák.
Svájcnak van az egyik legidősebb nukleáris-parkja a világon, ami azt valószínűsíti, hogy az idő múlásával, egyre nő a biztonsági rizikó. A zöldek azt akarták, hogy 45 évnél tovább ne működjenek ezek az erőművek.
A japán Fukusima atomerőmű katasztrófája arra ösztökélte a svájci kormányt, hogy foglalkozzanak az erőművek fokozatos bezárásával, de nem adtak erre vonatkozóan egyértelmű határidőt, mivel mindegyik reaktornak nyitott-határidejű engedélye van, ezért nehéz meghatározni, mikor kellene őket bezárni.
A kormány erőteljesen ellenezte a zöldek indítványát, arra hivatkozva, hogy túl sok pénzt invesztáltak az erőművek biztonságába, ráadásul a korai bezárással veszélyeztetnék az ország energiaellátását is.
Vasárnap a szavazók 54,2 százaléka ment el szavazni, és Svájc 26 kantonja közül 20-ban ellenezték a zöldek kezdeményezését. Csupán néhány, főleg francia ajkú kanton támogatta a zöldek elképzelését. Bázel városa mutatott legerősebb támogatást a több mint 60 százalékos igen szavazattal, utánuk jött Genf 59 százalékkal.
Ha megszavazták volna ezt a kezdeményezést, akkor az Argau kanton északi részén, a német határtól nem messze lévő Beznau atomerőművet (ami nincs olyan nagyon messze tőlünk) jövőre be kellett volna zárni. Beznau mellesleg a világ legöregebb,1969 óta működő atomerőműje.
A zöldek a szocialistákkal együtt nem adják fel a harcot, tovább küzdenek, hogy Beznau 1 és 2 atomerőművek haladéktalanul be legyenek zárva. Egy érvényes szavazás után, mit lehet még tenni? Újabb százezer szavazatot kell gyűjteniük, és ezután megint szavazásra bocsájthatják ezt a kérdést.
Nekem az a furcsa, hogy a demokráciájukra oly büszke svájciak közel 50 százaléka nem ment el szavazni egy –a megítélésem szerint- fontos kérdésben.
Idén ősszel készültek ezek a képek. Lenzburg várából Beznau füstje jól látható.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.