Hogyan lett Ernesto Bertarelli Svájc leggazdagabb embere?
Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy kicsike gyógyszeripari intézmény Rómában, amit Cesare Serono alapított 1897-ben Istituto Fermalogice Serono S.p.A. néven. Kezdetben a cég proteint vont ki csirketojásból, különféle gyógyászati készítményéket gyártásához. Ernesto nagyapja a 2. világháború végén vette át az intézmény vezetését. 1949-re Serono a világ vezetője lett a terméketlenség kezelésében. Sikerült emberi vizeletből kivonniuk egy olyan hormont, ami elősegíti a petesejt és a sperma egyesülését. De nem akármilyen vizeletre volt szükségük. Csak olyan hölgyek vizelete volt megfelelő, akiknek már megszűnt a havi vérzése. Több ezer liter nyers alapanyagot szereztek be. (Más forrás több millió liter vizeletről ír, de nekem ez irreálisnak tűnik.) Eme probléma megoldására beszállt a bizniszbe a Szentszék is, főrészvényes minőségben. 110 ezer szüzességben élő apáca (Olaszországban, Spanyolországban, Brazíliában és Argentínában) híven produkálta a megfelelő minőségű alapanyagot. (A Vatikán áldását adta a meddőség elleni küzdelemre és hívei közreműködésére. Minden érdek nélkül?)
Amikor a nagyapa meghalt, a cég vezetői fiához, Fabio-hoz fordultak segítségért, majd három évvel később az igazgatói tanács tagjai meghívták, hogy vegye át az irányítást.
Fabio ekkor még fiatalember volt, harcolt a 2. világháborúban az olasz tengerészetnél. Kétszer börtönözték be, először a németek majd az oroszok. A háború után próbált apjával dolgozni, de hamarosan otthagyta a céget a rendszeres apa-fiú konfliktus miatt. Egészen Brazíliáig „menekült”, ahol üveget és állateledelt árult.
Az ’50-es évek elején tért vissza Olaszországba, versenyszerűen vitorlázott és ha kedve szottyant, akkor dolgozott a Serono-nál. Amikor átvette az irányítást, vállalkozói érzéke nyilvánvalóvá vált. Flexibilis, fogékony vezetése átalakította a kis céget nemzetközileg ismert vállalattá.
1971-ben megalapította a bostoni leányvállalatot. Itt az orvosok főleg a terméketlenség ellenszere után kutattak. Meddő párok hajlandóak voltak sok pénzt költeni arra, hogy növeljék a gyermekáldás valószínűségét. Mérsékelt tempóban kezdték árulni a meddőség elleni szert Amerikában és Európában a ’70-es években.
A család 1977-ben költözött Genfbe. Gyakorlatilag elmenekültek. Fabio attól tartott, hogy a baloldali Vörös Brigádok katonái megfenyegetik családját vagy elrabolják gyerekeit. (A Vörös Brigádok-at 1970-bel alapították és 14.000 erőszakos cselekedetet tulajdonítanak nekik.)
1978-ban a világ első lombikbébije, Louise Brown megfogant a Pergonal segítségével. A termékenységet elősegítő termékek eladása szárnyalni kezdett.
Ernesto Bertarelli 1965. szeptember 22-én született Rómában.
Gyermekkora óta részt vesz a Serono életében. Apjával együtt ül a megbeszéléseken, öt évesen díjakat ad át a dolgozóknak.
Bostonban tanul, majd a Harvardon szerzi meg az MBA-t. (Az üzleti világban ez a csúcs-képesítés.)
Apja halála után, 1998-ban veszi át a „hatalmat” és merevebb stílusban kezd irányítani. Célja egy jól működő cég létrehozása, jó hírnévvel a növekedés érdekében. Gyógyszergyártásról biotechnológiára változtatja meg a cég fő profilját. Stratégiája működik, mert ez a megújulás növeli vagyonát, 809 millió dollárról (1996) 2,8 milliárd dollárra (2006). A cég hírneves lesz egy természetes hormon felfedezéséről, amit meddő nők kezelésére használnak. A’ Gonal-F’ egyedül 116 millió dollárt hoz 1996-ban.
Vezetése alatt a cég gyógyszeripari óriásokat győz le, a Novarist és a Rochet, a világ 3. legnagyobb biotechnológiai céggé növi ki magát. A bevétel 20%-át kutatásokra és fejlesztésekre fordítja. Fő területei: meddőség, emlő- és prosztatarák, táplálkozási- és bélproblémák, májgyulladás, reumás betegségek, növekedés hormon hiánya gyerekeknél, szklerózis multiplex és AIDS.
A cég központja Genf, operációs központ Boston, fontos gyártási folyamatok Olaszország különböző területein történik. Az előállításban részt vesznek még ezek az országok: Mexico, Puerto Rico, Izrael, Svájc, Spanyolország, Franciaország és Argentína. Fő kutató és fejlesztő laboratóriumok: Genf, Boston és Izrael. Marketing telephelyek Észak- és Dél Amerika, Dél- és Kelet-Ázsia, Európa. Serono jelen van 45 országban, termékeit 100 országban adja el. A Bertorelli család alig több mint a felét birtokolja a Serono részvényeknek és kb. 60%-os szavazati joggal rendelkezik a cégben.
2006-ban Ernesto eladja cégét a német Merck KgaA-nak 13,3 milliárd dollárért és megalapítja új cégét, a Merk-Serono-t.
Talán érdekel, milyen gyógyszereket készít: Erbitux, UFT, Rebif, Novantrone, Gonal.
Mi kell ahhoz, hogy én is multimilliárdos legyek?
-több generáción keresztül gazdag, befolyásos ősök
-a világ legjobb iskolái
-Tudni, mire van a legnagyobb igény és megfizetni azokat, akik kitalálják a megoldást. A gyógyszeripar tuti biznisz, mert az egyre hosszabbodó életünk során, egyre több bajunk van. A betegségek közül ki kell választani azokat, amiktől a legtöbb ember szenved. (Minél nagyobb a kereslet, annál több pénzt lehet bekasszírozni.)
-És persze kell a megfelelő karakter: céltudatosság, versenyszellem, bátorság, kreativitás, szívósság stb.
Hát, ahogy magamra nézek, egyik tényezővel sem rendelkezem. Attól tartok, megmaradok átlagos állampolgárnak, belesimulva a „szürke” embermasszába. Még az a szerencsém a szerencsétlenségben, hogy egyáltalán nem fáj átlagosnak lenni. A tömegben élés biztonságot ad. Nincs szükségem "gorillákra", fegyveres kíséretre ha kerékpározni vagy vásárolni megyek. Kimondhatatlanul élvezem, hogy érdekmentes kapcsolataim vannak. Akik szeretnek, önmagamért és nem a vagyonomért, hatalmamért "szeretnek".
Cesare Serono:
Ernesto Bertorelli:
Lousie, (az első lombikbébi):
Lousie 30 évesen a szüleivel:
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.