A svájci DRS 2 rádiócsatorna riportere, Norbert Graft készített egy műsort a tánctilalomról. Megpróbálom összefoglalni az elhangzottakat. (Természetesen férjem segítségével.)
Lucern kantonban 2010. május 10-ig tiltva volt a nyilvános tánc nagyobb ünnepnapokon, például: Nagypénteken, Húsvét vasárnapján és Karácsonykor. Noha a bárokban, éttermekben szólhatott a zene, a vendégek nem táncolhattak. Bölcs tradíció? Vagy abszurditás?
1428 óta vitatkoztak erről a 'kanton-atyák'. Még 2000-ben sem hagyták jóvá, arra hivatkozva, hogy Lucern katolikus kanton és egy évben hat napot ki kellene bírni tánc nélkül. 2010-ben végre sikerült feloldani a tilalmat. Most sem ment könnyen, csak egy szavazaton múlott, 51/50 szavazati aránnyal fogatták el a tánctilalom eltörlését.
A római-katolikus és református egyházak is a szabályok megtartásáért küzdöttek, mivel a tánctilalom a népet mértékletességre tanítja.
1370-ben Zürichben megtiltották, hogy esküvőkön táncoljanak nyilvánosan vagy titkosan.
900-ban az Egyház megtiltotta a táncot a temetéseknél, mert a táncok pogány eredetűek voltak. 1647-ig a tessenbergi fiatalok állatáldozat körül táncoltak, ezzel akartak jó aratást előidézni.
Kétségtelenül a táncnak van varázsa. A kantonvezetők ezt élhették át, amikor 1349-ben a felfegyverzett férfiak ezrei táncoltak és utána két várat meghódítottak.
A tánctilalomnak változatos története van az egyházban is. Az Egyház vezette be először a kontrollt. Az 1970-es évek óta törekvések vannak arra vonatkozóan, hogy a meditatív táncot az istentiszteletbe beépítsék. Az ember nem csak megtilthatja a táncot, de fel is használhatja.
A képeken Luzern látható.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.