A mosógép
Itt Svájcban a mosógép pont úgy néz ki, mint otthon. Csupán, egyetlen aprócska részletben különbözik. A mosógéphez tartozik még egy kis doboz. Ez a doboz a falra van erősítve. A tudatlan idegen nem is sejti, hogy a dobozka és a mosógép egy szoros egységet alkot. Tudniillik, nem működnek egymás nélkül. Ezt az abszolút függőségi viszonyt még egy agyafúrt magyar ember sem tudná kijátszani, hogy uram bocsá, a dobozka nélkül mossa ki szennyesét.
Hát feltárom a titkot, mi itt a módi! Először is, kapok egy kártyát, amire egy bizonyos összeg van rárakva. Ezt a kártyát belehelyezem a dobozka nyílásába és várok. Először megjelenik az összeg, ami a kártyán van. Utána automatikusan levon 3 frankot. Miután ez a tranzakció megtörtént, életre kel a mosógép, beprogramozom, benyomom az indítógombot és már mos is a gép, úgy ahogy kell. Amikor a program lejár, újra odajárulok a dobozka elé és újra beteszem a kártyát a nyílásba és megnyomok egy fekete gombot, amivel visszaigényelhetek pénzt a programtól függően. Ha pl. 60 fokon mosok, 1.5 CHF-t kapok vissza a kártyámra. Micsoda öröm! Ha csak 40 fokon mosnék, akkor még több pénzt kaphatnék vissza. Mondanom sem kell, a legolcsóbb megoldás az lenne, ha egyáltalán nem mosnék, de férjem pozícióját nézve, ez nem megengedhető. Én még el lennék mosás nélkül, hiszen a lóistállóban úgyis szaros, a kutyáktól-macskáktól meg tetőtöl-talpig szőrös leszek. Hát igen, az áldott természettel testközeli kapcsolatba léptem. Hol van már a városi higiénia!
Visszakanyarodva az eredeti témámhoz, én szerencsésnek mondhatom magam, hogy ilyen egyszerűen moshatok, mert vannak olyan helyek ahol a mosógépek aprópénzzel működnek. Most képzed el, épp kifogyott az apród és mosni szeretnél. De nem tudsz! Rohangálnod kell, hogy összeszedj egy kis aprót. Borzasztó még rágondolni is! Igazán akkor nagy a baj, ha egy toronyházban laksz és ki-tudja-hány lakóval együtt használod a maximum 3 mosógépet. Bár időben feliratkoztál a listára, tied a mosógép arra az órára. A szennyest is szétválogattad már, megvan hozzá a mosópor, a Calgon. Az öblítő sem fogyott el. Minden a legnagyobb rendben, már ott nyomorogsz a liftben a szennyeseddel és a 8. emeletről lefelé megáll …..na nem a lift, hanem a szíved, mert beléd hasít az iszonyú felismerés, hogy nincs elég apród! Oda az időpont, mert ha késel, nem lesz meg a mosás időre és akkor a következőnek várni kell és az őt követőknek is mind, egészen hajnalig torlódás van a mosókonyhában, mert éjszaka 11-től reggel 6-ig olcsóbban lehet mosni és van aki ezen spórol….Láthatod, végeláthatatlan következményei lehetnek egy aprócska hibának. Mire a lift a mínusz 2-re ér, már tudod, hogy minden hiába! Csak reménykedni tudsz, hogy találsz egy másik időpontot.
Jó találmány a mosókonyha, hiszen fürdéskor a nedves ruhák nem lógnak a nyakadba, nem kell kerülgetni őket a nappaliban és az utcára sem kell kirohanni, hogy megkeresd a teraszról lefújt darabokat. Remek lehetőséget nyújt, hogy szomszédaiddal intimebb kapcsolatba lépj, a szoros együttműködés következtében a ház csapatszelleme is intenzívebben fejlődik.
Én csak egyet nem értek. Miért kell kártyás mosógép családi házban is? Ahol csak egy család lakik egy házban.
Ui.:
Mivel egy 150 éves parasztházban élek, csak egy nénivel kell osztoznom a mosógépen, ezért eddig kimaradt az életemből a mosó-lista. Szeretném korrigálni régen írt irományomat. Időközben megtudtam, egy modern lakóházban általában 3-4 órás időtartamot írnak ki maguknak az emberek. Vannak, akik több hónapra előre feliratkoznak a mosó-listára, nehogy más kitúrja őket a megszokott időpontokból. Jártam már olyan házban is, ahol egy ember egy teljes napra megkapja a mosókonyhát. Szárítani egy napon keresztül lehet, utána le kell szedni a ruhákat. Meglepő módon, még télen is elég ez az idő a szárításhoz. Azt viszont rendületlenül állíthatom, hogy a mosókonyha az állandó feszültségek forrása.
Vasárnap (dec.13.) jártam Bernben egy olyan mosókonyhában, ami a mínusz 2.-on volt egy légópincében. Egy A4-es papír lógott a szárító ajtaján, rajta az eltűnt ruhadarabok listája. Ez tényleg ritka eset, de lám-lám, azért itt is előfordul.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
nemsissi 2010.03.23. 21:20:45